🍽️ Taste the Tradition, Savor the Quality!
Rummo Rigatoni Pasta N.50 is a premium Italian tube pasta made from high-quality durum wheat semolina. With a cooking time of just 14 minutes, this bronze-cut pasta is designed for busy lifestyles while maintaining authentic Italian flavor. Crafted using a slow production method, it ensures a delightful texture and taste, making it a versatile choice for various dishes.
O**M
The Best
These are the best rigatoni noodles I have ever bought. They are delicious and hold the sauce so well. It's all I buy now.
A**L
al dente in 14min just like directions says!
Damn, it was delicious!
J**S
High quality!
I really likr this pasta its texture holding sauce and great taste! Well worth the price and value . So good like a meal in itself!
F**H
Decieving add. for the high price you only get one bag and not 5
The description is decieving! It says pack of five and you only get one bag!It is extremely expensive and also of low quality.I have no idea why Amazon allows these kinds of decietful advertimsement on their market.
T**D
Absolutely delicious
I saw this pasta was rated the most delicious by an Italian American TikTok "star." He was not wrong. Thick, firm, and hearty, this pasta blows every other brand I have tasted out of the water. It's a lot more expensive than other kinds of pasta, but if you're going all in to eat a pasta meal with its carbs & calories, I highly recommend doing it right with this brand. It is better than any pasta I have had in US restaurants, too. My husband solidly and emphatically agrees!
M**A
Delicious!
Happy to be able to buy pasta made in Italy with European flour. My husband is a diabetic, but is able to eat this pasta.
K**L
Good pasta shape to cook with ground beef
I like this pasta for my stroganoff casseroles
O**.
Buyer beware...It's only one package of pasta. Not a 5-pack!
Rummo Paste is excellent. HOWEVER, the information provided is confusing. Next to the main photo, it shows "5 pack" but in the description it says it is 1 item. But the price says it is $.0.09 per ounce. So, the information is inconsistent at best. I ended up buying 1package of pasta for $7.55. And of course, it's not returnable.Be careful not to make the same mistake!
Trustpilot
1 month ago
1 month ago